Skip to content

Způsoby přístupu k vašim souborům odkudkoli

13 de Červenec de 2021
ways to access your files from anywhere 2377755 a66ab395622946c1ae2d59af3466bd07

Pokud jste součástí rostoucí mobilní pracovní síly, vzdálený přístup k vašim souborům odkudkoli znamená, že se nikdy nemusíte bát zapomenout na něco důležitého. Můžete cestovat snadno a podnikat téměř odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Existuje několik způsobů, jak přistupovat k souborům, vzdáleně ovládat počítač nebo spravovat počítač odkudkoli. Metoda, kterou si vyberete, závisí na tom, jak plánujete přístup k souborům a co musíte použít, když nejste u stolu.

Cloud Computing – servery vzdálených souborů

Chcete-li na dálku přistupovat k souborům odkudkoli, aniž byste museli nastavovat jakýkoli hardware, využijte služby cloud computingu, konkrétně online zálohování a webové aplikace pro synchronizaci souborů. Vyhrazené služby a aplikace pro synchronizaci souborů jsou navrženy tak, aby vaše nejdůležitější dokumenty byly přístupné, ať jste kdekoli. Apple iCloud, Microsoft OneDrive a Disk Google poskytují přístup, možnosti úprav a sdílení kdekoli máte internet. Základní plány jsou zdarma a další úložný prostor je k dispozici za nízký poplatek.

Okno Můj disk Disku Google

Služby online zálohování zajišťují automatické ukládání souborů mimo pracoviště a obvykle vám umožňují stahovat jednotlivé soubory z webového prohlížeče nebo mobilní aplikace. Carbonite, Mozy, CrashPlan a BackBlaze je třeba vzít v úvahu. Existují další možnosti bezplatného nebo levného zálohování, včetně použití vaší webové pošty nebo webové hostingové služby k ukládání souborů online. Pokud například vlastníte web a chcete mít přístup k hrsti souborů, když jste pryč, vytvořte na svém webu speciální složku, do které budete mít přístup pouze vy. Pokud používáte e-mail, je vzdálený přístup k souborům stejně snadný jako odeslání souborů v e-mailové zprávě. Dropbox, Box a SugarSync automaticky zrcadlí složku nebo několik složek v počítači na jejich online servery. Je to jako mít souborový server v cloudu; můžete sdílet soubory s ostatními a v některých případech je upravovat v prohlížeči a synchronizovat s mobilními zařízeními.

Nástroj pro vzdálenou plochu

Dalším způsobem, jak získat soubory odkudkoli, kde je Wi-Fi nebo jiná forma internetu, je vzdálené přihlášení k počítači. Když to uděláte, vytvoříte nastavení, které simuluje, že sedíte před počítačem doma. Cokoli, co za normálních okolností můžete získat z počítače, když jste u stolu, je dostupné vzdáleně pomocí nástroje pro vzdálenou plochu. Existuje několik forem programů vzdálené plochy založených na předplatném, ale existuje i několik bezplatných nástrojů pro vzdálený přístup, které jsou pro většinu lidí ideální. Své soubory si můžete prohlížet doma, když jste pryč, lokálně tisknout vzdálené soubory a kopírovat soubory do az domácího počítače.

nástroj pro přenos souborů v TeamVieweru

Mnoho softwarových programů pro vzdálenou plochu vás neomezuje na připojení k domácímu počítači s jiným počítačem. Můžete také použít mobilní aplikaci, díky níž je vzdálený přístup k vašim souborům stejně snadný jako spuštění aplikace v telefonu nebo tabletu.

Zařízení NAS

Pokud nepotřebujete dálkově ovládat nebo spravovat svůj domácí počítač a chcete pouze přistupovat ke sdíleným souborům přes internet, použijte zařízení NAS (Network Attached Storage).

Obrázek zařízení WD 4TB My Cloud EX2 Ultra NAS WDBVBZ0040JCH-NESN

NAS je mini vzdálený souborový server, který se připojuje k domácí síti. Jsou skvělé pro sdílení souborů a zálohování na více počítačích a obvykle nabízejí vzdálený přístup k souborům přes FTP nebo webový prohlížeč, v závislosti na zařízení. Mezi oblíbené boxy NAS, které umožňují vzdálený přístup k souborům, patří Buffalo Linkstation a Apple Time Capsule.

Externí pevný disk

Přidání externího pevného disku ke stávajícímu směrovači – pokud je směrovač schopen sdílení souborů – je dalším způsobem přístupu k souborům. Protože externí pevné disky mohou být dodávány ve velkých velikostech, je snadné okamžitě poskytnout terabajty úložiště pro vzdálený přístup. Používání externího pevného disku připojeného k routeru je pomalejší než vyhrazený NAS, ale tato možnost může být levnější, pokud máte externí disk nebo kompatibilní router. I když však nemáte externí pevný disk, jsou obvykle levné pro množství úložiště, které obsahují.

Obrázek dvoupásmového inteligentního bezdrátového routeru Linksys AC1750

Domácí server

Pokud nechcete používat řešení jiného výrobce, nastavte VPN a server. Tato možnost je nejnákladnější a časově nejnáročnější pro nastavení – software obvykle stojí a musíte směrovat porty routeru – ale nabízí největší kontrolu. U počítačů Mac je server macOS jednou z možností, která usnadňuje vytváření sítí a vzdálený přístup v domácnostech a malých firmách. K dispozici jsou také možnosti serveru Linux, jako je Ubuntu Server, openSUSE a Oracle Linux. Existují také servery HTTP, které se snadno používají a nastavují okamžitě (HFS je jedním příkladem bezplatného programu vzdáleného souborového serveru pro Windows a Linux). Pokud byste raději šli s FTP, existuje mnoho bezplatných programů pro FTP servery.

program souborového serveru HFS ve Windows 10